با حضور رئیس کل دادگستری خراسان رضوی؛
رئیس جدید دادگستری و دادستان گناباد معرفی شد

raees dadgostari

طی مراسمی با حضور رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی از زحمات 8 ساله محمود دانایی تقدیر و علیرضا محولاتی دادستان گناباد به عنوان رئیس دادگستری این شهرستان معرفی شد.

 

به گزارش صبح گناباد و به نقل از ایسنا - منطقه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین علی مظفری رئیس کل دادگستری خراسان‌رضوی گفت: مدیران هر مشکلی را به دستگاه قضایی ارجاع ندهند چراکه این خود باعث افزایش پرونده‌ها و اطاله دادرسی می‌شود.

 

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات حقوقی درون سازمانی توسط دستگاه قضائی قابل حل نیست، اظهار کرد: این کار توسط استاندار به عنوان نماینده عالی قوه مجریه در استان باید حل و فصل شود.

 

وی ادامه داد: قرار است مدیران در پایان هر سال مورد ارزیابی قرار گرفته و از حوزه هر مدیری در رابطه با وظایف سازمانی او، پرونده بیشتری به دستگاه قضا ارجاع شود، به عنوان سهل‌انگاری و بی‌لیاقتی آن مدیر تلقی شده و از طریق اداره کل بازرسی، آن سازمان بازرسی خواهد شد و در نهایت نیز اقداماتی در رابطه با شخص مدیر انجام می‌شود.

 

وی ارتباط قوی و خوب در بین قوا را برای تحقق اهداف نظام دانست و افزود: حاکمیت اسلامی براساس دو محور داخلی و سیاسی تبیین شده که برای حاکمیت داخلی رهبری وجود دارد اما کار باید در قوای رسمی انجام شود.

 

رئیس کل دادگستری خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه کوتاهی هر قوه‌ای بر دیگر قوا تاثیرگذار خواهد بود، خاطرنشان کرد: مجلس با قانون گذاری درست زمینه فعالیت‌های دیگر قوا را محیا خواهد کرد و اکنون قوانینی داریم که مرحله آزمایشی آن گذشته اما هنوز قانون دائمی آن مصوب نشده است.

 

مظفری افزود: بحث پیشگیری و ارجاع بعضی از پرونده‌ها به شوراهای حل اختلاف باید تقویت شود و در جلسات شورای پیشگیری باید مورد توجه قرار گیرد.

 

وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی وظیفه‌اش قانون‌گذاری بوده اما اگر قانون وضع نکند یا قانون خوبی وضع نکند، قوای دیگر نمی‌توانند کار کنند و بی قانونی نیز به وجود می‌آید.

 

رئیس کل دادگستری خراسان‌رضوی گفت: در حال حاضر قوانین مهمی در کشور داریم که چند بار نوبت آزمایش خود را سپری کرده و زمان آن نیز تمام شده ولی مجلس نتوانسته آن را تصویب نهایی کند و یا قوانینی داریم که به تصویب مجلس می رسد ولی به جوانب آن هیچ توجهی نمی شود.

 

وی همچنین با انتقاد از قانون جدید مبارزه با مواد مخدر گفت: این قانون دست قاضی را بسته است و لذا می توانست با کار کارشناسانه تری تصویب شود؛ چراکه اعتیاد سرمنشا بسیاری از مشکلات در جامعه ما است و این قانون اگر اجرایی شود در آینده با اشکالاتی که دارد برای جامعه آسیب زا خواهد بود.

 

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی بیان کرد: در حال حاضر زمان دادرسی در دادگاه های شهرستان کاهش یافته و در گناباد تعداد 12 قاضی فعالیت دارند که زمینه کاهش دادرسی از ۱۷ ماه به دو ماه را شاهد هستیم.

 

فضای مجازی، آسیب‌های اجتماعی را دوچندان کرده است


محمدعلی نبی پور فرماندار گناباد نیز در این مراسم با بیان اینکه فضای مجازی تاکنون آسیب‌های اجتماعی را دوچندان کرده است ، گفت: موضوع آسیب های اجتماعی یکی از دغدغه‌های مهم قوای سه گانه بوده و دستگاه قضایی نیز در شورای پیشگیری فعالیت هایی انجام داده است.

 

وی با اشاره به نقش مهم همدلی و هم افزایی در برخورد با آسیب‌های اجتماعی، خاطرنشان کرد: بایستی همه تلاش کنیم که سطح آسیب‌ها را کم کرده و در برخورد با مجرمین فضای مجازی نتایج مثبتی به دست آوریم.

 

رئیس شورای تأمین گناباد فلسفه اسلام را ایجاد و اجرای عدالت دانست و افزود: در قانون اساسی ایران به عدالت توجه خاصی شده است.

 

نبی پور ادامه داد: در اذهان مردم عادی، متولی ایجاد و استقرار عدالت، قوه قضائیه است، هر چند که اگر دستگاه‌های اجرائی کارهای خود را به درستی انجام ندهند قوه قضائیه نیز نخواهد توانست قسط و عدالت را برقرار کند.

 

وی با بیان اینکه باید برای ایجاد و استقرار عدالت به قوه قضائیه کمک کنیم، اظهار کرد: اگر در اصول مختلف قانون اساسی نظارت بر عهده دستگاه قضا گذاشته شده، این مسئولیت این دستگاه را بیشتر می‌کند.

 

فرماندار گناباد محور اصلی پیشگیری از وقوع جرائم را قوه قضائیه دانست و تصریح کرد: در حوزه انتخابات این قوه کارهای خوبی انجام داد اما بایستی کارهای پیشگیرانه در بحث جرائم تقویت شود.

 

همچنین در این مراسم حمیدرضا بنی اسدی نیز به عنوان دادستان جدید گناباد معرفی گردید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی