معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد
اختصاص دو میلیارد و 400 میلیون تومان برای اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در سال جاری

147406

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای سال جاری دو میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار جهت اجرای سیستم های آبیاری نوین تخصیص داده خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی‌مراد اکبری عصر روز گذشته 14 بهمن ماه در جشن ملی ثبت جهانی قنات قصبه گناباد و 10 قنات ایرانی دیگر در محل سالن همایش های کوثر دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان این مطلب، اظهار کرد: همچنین در طول 10 سال آینده 4 میلیون هکتار از اراضی کشور به سیستم آبیاری مدرن تجهیز می‌شود.

 

وی با بیان اینکه استفاده از سیستم‌‌های آبیاری نوین در کشاورزی سبب افزایش بهره‌‌وری محصولات می‌‌شود، ادامه داد: علی‌‌رغم خشکسالی‌های متوالی در ایران، با استفاده از دستگاه‌های آبیاری نوین در سال جاری ۱۴ میلیون تن گندم تولید که از این مقدار سه تن آن به سایر کشورها صادر شد.

 

اکبری با بیان اینکه حدود هشت میلیارد متر مکعب آب از قنوات استخراج می‌شود که با این میزان آب در حدود 800 هزار هکتار از اراضی آبیاری می‌شود، عنوان کرد: استفاده بهینه از آبخور قنات گناباد توسط یک سیستم مدرن آبیاری زیرسطحی می‌تواند کشاورزی گناباد را متحول کند.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: میزان سرمایه‌گذاری دولت در بخش آب به میزان کل دولت‌های گذشته بوده است، به طوری که دو میلیارد دلار در سامانه گرمسیری و دو میلیارد دلار در سیستان و بلوچستان و خوزستان سرمایه گذاری شده است.

 

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: طی یک ماه آینده در حدود 100 میلیارد تومان برای آبیاری مکانیزه در خراسان رضوی تخصیص خواهد یافت و اعتبار پیش بینی شده برای سال های آینده در حدود 200 میلیارد تومان است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی