یادداشتهایی که خوانده نمیشوند !
چراغ راهنمای خودرو را برای گناباد نساخته اند !

در این یادداشت به معضلات ترافیکی در شهرستان گناباد ، انفعال تولید کنندگان گنابادی در برابر رقبا و سفره هایی برای خودنمایی اشاره شده است .

 ghalam

 

گاهی سخن گفتن از معضلات اجتماعی بسیار ثقیل است ، تا آنجا که شاید کمتر کسی به آن بپردازد ، این در حالی است که یادآوری این نکات ، قطعا در افزایش آگاهی عمومی و اثرگذاری و اصلاح رویه های نامطلوب اجتماعی موثر است .

 

چراغ راهنمای خودرو را برای گناباد نساخته اند !


هر چند عده زیادی از مردم آداب رانندگی مطمئن را رعایت میکنند ، ولی آنانکه از خودروهای شخصی یا عمومی برای تردد در مسیرهای داخل شهر گناباد استفاده میکنند ، به کرات شاهد انحراف به چپ یا راست وسیله نقلیه  جلویی بوده اند ، در حالیکه هیچگونه علامتی از سوی خودرو مذکور مبنی بر قصد توقف یا سبقت دریافت نکرده اند . همچنین بارها شاهد بوده ایم که خودروهایی با سرعت زیاد و بدون رعایت حق تقدم و عدم استفاده از چراغ راهنما از پارک خارج شده و مسیر عبور دیگران را مسدود کرده و گاهی نیز باعث ایجاد راهبندان و ترخورد با عابران یا سایر خودروها شده اند .

 

از سوی دیگر استفاده از سوبالای خودروهاکه اکثرا به لامپهای گازی نیز مجهزند معظلی بر معضلات ترافیکی شهر افزوده است . اینان یا استفاده از سو بالا و پایین خودرو را نمیدانند ، یا عمدا از سو بالا در معابر شهری و برون شهری استفاده میکنند ! گروهی از اینان به علامت خودرو روبرو نیز توجه نمیکنند ، این در حالیست که استفاده از سوی بالا هم برای خودرو یی که پیش روی ما در حال حرکت است و هم خودرویی که از سمت مقابل می آید ، ممکن است خطر آفرین باشد .

 

سرعت 120 کیلومتری در کوچه 6 متری !


طول کوچه 200 متر ، عرض 6 متر ، سرعت 120 کیلومتر !!!؟؟؟ این مورد را شخصا بارها شاهد بوده ام که خودروها و موتور سیکلتهایی با سرعتهای سرسام آور از کوچه ها میگذرند ، بی آنکه توجه داشته باشند ، هر لحظه ممکن است کودک یا کهنسالی از کوچه های فرعی یا منازل حاشیه کوچه وارد مسیر شود .

 

واقعا با اینهمه عجله قصد داریم به کجا برسیم ؟ مگر طول طولانی ترین مسیر داخل این شهر به 5 کیلومتر می رسد ؟ واقعا از حوادثی که در اثر خودخواهی و خود میان بینی های برخی از همشهریان متخلف نصیب جامعه شد است ، درس نگرفته ایم ؟

 

 انفعال تولید کنندگان گنابادی در برابر تهاجم سایر برندها


در محاورات عامه بارها شنیده ایم که مردم از عدم درآمد کافی گلایه مندند و دلیل آنرا نبود زمینه اشتغال میدانند . همچنین گاهگاهی اخباری مبنی بر تعطیل شدن یا کاهش میزان تولید کارگاهها و واحدهای کوچک در شهرستان به گوش می رسد . صرف نظر از ادله اقتصادی ، به نظر می رسد عدم توجه به کیفیت کالای تولیدی ، بسته بندی و بازیابی بهینه ، از دلایل اصلی این آسیبها باشد .

 قطعا شما نیز هنگام تهیه نیازمندیهای روزانه ، شاهد وجود اقلامی در فروشگاههای سطح شهرستان هستید که از سایر شهرستانهای استان و حتی خارج از استان توسط شرکتهای پخش وارد گناباد شده اند ، این در حالی است که کارگاهها و مراکز کوچک یا بزرگی در شهرستان گناباد همان کالا را تولید میکنند ، اما اینکه مشتری کالای غیر بومی را ترجیح میدهد ، سئوالی است که باید مورد توجه برنامه ریزان و به خصوص تولید کنندگان شهرستان قرار گیرد .

 

در دنیای امروز ، بسته بندی ، کیفیت و قیمت سه عامل موثر برای جذب مشتری محسوب میشود که شاید بتوان گفت یکی از علل هجوم برندهای مشابه به بازار گناباد همین علت باشد . احتمالا حاشیه سود بیشتر نیز باعث میشود که عرضه کنندگان کالای غیر گنابادی را بر کالای بومی ترجیح دهند .

 

به طور مثال در حالیکه شهرستان گناباد و همچنین شهرستان بجستان از نظر کیفیت نان مرغوب ، به ویژه سنگک دارای برند است و اکثر قریب به اتفاق نانواییهای سنگکی تهران و مشهد و حتی سایر نقاط کشور توسط مردم این خطه اداره میشود ، ولی در این زمینه نیز گوی سبقت را به رقیبان باخته ایم !


 اکنون نانهای بسته بندی شده از صدها کیلومتر دور تر از گناباد وارد بازار شده و جا را برای عرضه کنندگان بومی تنگ کرده است ، در صورتیکه اگر چاره ای اندیشیده شود ، نانهای سنتی و حتی ماشینی گناباد باید علاوه بر تامین نیاز مردم گناباد ،  بازار سایر نقاط کشور را بدست گیرد .

 

سفره هایی برای خودنمایی!

 

مردم مومن و ولایتمدار ایران اسلامی و شهرستان گناباد ، در مناسبتهای مختلف مذهبی از جان و دل برای تکریم و تجلیل از اهل بیت مایه میگذارند . عده ای برای ابراز ارادت در مراسم شرکت میکنند و عده ای که تمکن مالی دارند نیز علاوه بر شرکت ، از عزاداران پذیرایی میکنند .

 

صحنه های شورآفرینی که در این میان مشاهده میشود ، غیر قابل وصف است ، از پذیرایی مادر 80 ساله ای که با قیصی و کشمش تولیدی خودش مشغول پذیرایی از ارادتمندان خاندان رسول اعظم است ، گرفته تا آنکه چند صد نفر را با غذای گرم پذیرایی میکنند .

 

ولی گاهی به نظر میرسد که عده معدودی این ایام را فرصت مناسبی برای تجارت یافته اند ! کسانی که دوست ندارند مثل دیگران گمنام بمانند و احتمالا مالهای شبهه ناک خویش را برای مطامع شخصی بذل میکنند ! هرچند این عده اندک و در بسیاری از موارد بری مردم شناخته شده اند ، ولی لازم است مردم در این راستا نیز بیشتر دقت کنند ، چرا که حتی حضور بر اینگونه سفره ها شاید معصیت باشد ، بنابراین بهترین راه ، تحریم سفره های شبهه ناک است .

 

رضا مقیمی کاخکی


اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی