مجتمع فرهنگی هنری گناباد و 11 ماه بلااستفادگی پس از افتتاح

mojtamafarhangiساختمان مجتمع فرهنگی-هنری گناباد پس از سال‌ها انتظار آماده بهره‌بردای شد اما اکنون به دلیل نبود تجهیزات بلااستفاده مانده است.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان، ساخت مجتمع فرهنگی-هنری گناباد با زیربنای يك هزار و 800 متر مربع در دو طبقه از سال ۱۳۸۴ آغاز شد و قفل این مجتمع فرهنگي-هنري در مردادماه سال 1394 بعد از گذشت یک دهه توسط علی اصغر کاراندیش، معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون هیچ‌گونه تجهیزیاتی گشوده شد تا انتظار 10 ساله جامعه فرهنگی گناباد به پایان رسد.

 

 معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاح این مجتمع در جمع اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان گناباد اظهار کرد که "برای تجهیز این مجتمع ۲ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است و اگر با این میزان اعتبار این مجتمع به صورت کامل تجهیز نگردد، اعتبارات بیشتری تخصیص داده خواهد شد". ولی متأسفانه وعده ایشان بعد از گذشت 11 ماه عملی نشد و حلاوت افتتاح اين مجتمع فرهنگی–هنری بر مردم و اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان تلخ شد.

 

در این خصوص، فرماندار گناباد در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: قول معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی‌بر تأمین اعتبار تجهیز مجتمع فرهنگی–هنری گناباد هنوز به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ابلاغ نشده است.

 

محمدعلی نبی‌پور افزود: با توجه به اینکه این پروژه یک پروژه چندوجهی است و  برای کانون‌ها و تشکل‌های فرهنگی و هنری شهرستان بسیار ارزشمند است، برای اجرای جشنواره‌ها و سایر برنامه‌های فرهنگی و هنری شهرستان می‌توان از آن استفاده کرد.

 

وی ادامه داد: مبلغ یک میلیارد و 400 میلیون ريال از محل اعتبارات تملک دارایی شهرستان برای تجهیز این مجتمع در نظر گرفته شده است.

 

فرماندار گناباد با بیان اینکه با این مبلغ تجهیز این مجتمع به صورت کامل انجام نمی‌گردد، اظهار کرد: امیدواریم با این مبلغ در نظر گرفته شده این مجتمع به صورتی که قابل استفاده شود، درآید و درب این مجتمع به روی اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان گناباد باز گردد.

 

همچنین رئیس اداره فرهنگ‌ و‌ ارشاد اسلامی گناباد در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: احداث مجتمع فرهنگی‌-هنری گناباد از سال ۱۳۸۴ در زمینی به مساحت ۸ هزار مترمربع و زیربنایی به میزان ۱۸۰۰ مترمربع توسط اداره‌ کل راه و شهرسازی خراسان‌ رضوی آغاز شد و تا کنون با هزینه‌ شدن ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال دارای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی بوده است.

 

حمیدرضا مهدوی‌مقدم اضافه کرد: متاسفانه به دلیل سهل‌انگاری پیمانکار بخش‌هایی از ساختمان مجتمع فرهنگی‌هنری گناباد در حال تخریب است که علاوه‌بر ۲۰۰ میلیون ریال برای بهسازی تخریب‌های انجام شده، بالغ‌بر ۵ میلیارد ریال برای تجهیز این مجتمع اعتبار لازم است.

 

وی افزود: تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، تجهیزات سالن نمایش، تجهیزات اداری و حفاظتی و احداث ساختمان سرایداری از جمله ملزومات این مجتمع فرهنگی و هنری است که تجهیز این مجتمع بر عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان ‌رضوی است.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد در خصوص لزوم بهره‌برداری هرچه سریع‌تر این مجتمع تصریح کرد: ۴ انجمن خوشنویسان، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی و ادبی که وابسته به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد هستند، فاقد هرگونه محل مستقلی برای فعالیت‌های خود هستند؛ لذا با راه‌اندازی مجتمع فرهنگی زمینه فعالیت این انجمن‌ها در مکان مستقل به خود پررنگ‌تر خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی از تصدی‌‌گری منع شده‌اند، خاطرنشان کرد: دولت تمایل دارد از طریق تقویت موسسات فرهنگی و هنری، امورات فرهنگی و هنری را به این موسسات واگذار نماید و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش نظارتی، مدیریتی و حمایتی داشته باشند.

 

مهدوی بیان کرد: این سیاست دولت زمانی موفق است که بخش خصوصی و موسسات فرهنگی‌-هنری با انجام امورات فرهنگی و هنری درآمدزایی داشته باشند که متاسفانه این موضوع درخصوص موسسات گناباد وجود ندارد.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد همچنین اظهار کرد: مبالغ تفاهم‌‌هایی که از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برای گناباد درنظر گرفته شده است، به میزانی اندک است که موسسات فرهنگی-هنری رغبت اجرای آن را ندارند، به عنوان نمونه برای اجرای سوگواره تعزیه‌‌خوانی مبلغ ۵۰ میلیون ریال از استان تقاضا شده بود که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌ رضوی با ۵ میلیون ریال آن موافقت کرد.

 

وی با بیان اینکه خصوصی‌‌سازی فعالیت‌های فرهنگی و هنری در گناباد جوابگو نیست، تصریح کرد: در سال جاری از محل اعتبارات تملک ‌داریی برای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد در سه حوزه قرآنی، فرهنگی و هنری تنها ۷۰ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده ‌است که این مبلغ اندک برای فرهنگ‌‌سازی در شهرهای کوچک بسیار اندک است.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد ادامه داد: فعالیت‌های فرهنگی و هنری در رفتار مردم تغییر ایجاد نموده و آن‌ها را به اندیشه وادار می‌‌کند، لذا گسترش این‌گونه فعالیت‌ها نیازمند مساعدت‌های مستقیم و غیرمستقیم مسئولان است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی