در مراسم بزرگداشت روز فردوسی مطرح شد:
گناباد نقطه تلاقی فرهنگها و محل وقوع "جنگ دوازده رخ" بوده است

محقق میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: گناباد نقطه تلاقی فرهنگها و محل وقوع "جنگ دوازده رخ" بوده است.

 

ferdosi

 

 به گزارش صبح گناباد به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گناباد ، رجبعلی لباف خانیکی در همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در روستای "زیبد" شهرستان گناباد افزود: این جنگ میان یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی با "نیزک طرخان" پادشاه هپتالها در روستای زیبد گناباد به وقوع پیوست.

 


مولف کتاب "گناباد خاستگاه حماسه‌های پنهان" ادامه داد: شرح این جنگ در دو هزار و ‪ ۴۵۵‬بیت طولانی‌ترین داستان شاهنامه و یکی از جنگهای سرنوشت ساز می‌باشد که بساط تورانیان را در هم پیچید…. .

 


 ایشان در توصیف جنگ دوازده رخ و ابعاد آموزنده این جنگ را عبرت انگیزترین جنگ حماسی ایران دانست. این پژوهشگر همچنین خواستار نامگذاری خیابانها و کوچه های روستای زیبد به نام پهلوانان این جنگ شد.

 


  دکتر یاحقی  عضو شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این مراسم گفت افتخار بزرگی است که در گرامیداشت فردوسی حتی در روستاهای ایران چنین مراسم باشکوهی به همت دوستداران فرهنگ کهن ایران برگزار می شود.

 


دکتر محمد عجم عضو انجمن میراث فرهنگی و گردشگری روستای زیبد و نویسنده کتاب «اسناد نام خلیج فارس، میراثی کهن و جاودان» نیز در مورد تاریخ شفاهی منطقه و نام هایی مانند گیو و گودرز و کیخسرو  و شهاب در ادبیات منطقه سخن گفت و به مکان های جغرافیایی جنگ دوازده رخ مانند رزمگاه قلعه شهاب و قلعه زیبد و صوفه پیر و اشعار فردوسی در مورد زیبد و گناباد اشاره کرد و اهمیت اسطوره در هویت فرهنگی را بیان کرد.  

 


اولین مراسم بزرگداشت فردوسی به همت «انجمن میراث فرهنگی و گردشگری روستای زیبد» در محل واقعه جنگ دوازده رخ در زیبد گناباد برگزار شد در این مراسم تعدادی از محققین و ایران شناسان خارج از کشور حضور داشتند .

 


روستای زیبد  در 20 کیلومتری غرب گناباد و با داشتن آثار و ابنیه تاریخی همچون قلعه زیبد، ایوان درب صفه ، مسجد و ... به عنوان خاستگاه جنگ دوازده رخ شاهنامه فردوسی یکی از روستاهای تاریخی شهرستان گناباد می باشد.

 

نظرات   

 
+2 # بيزنسمن 1395-02-31 15:39
بنده يک بيزينس من هستم.

آقاياني که بومي گناباد هستند ودستشان توي کار است وسرمايه گذارهستند يا افرادي مفيد وموثر مثل آقاي خندان درشهرکاخک.پيشنه اد مي کنم که يک مرکز همايشهائي باظرفيت حداقل يکهزارنفرجهت همايش ها وسيمنارها ايجاد کنند.

البته چند منظوره.بشرطي که درشهر ييلاقي و خوش آب وهواي کاخک ايجاد کنند وگرنه درخودگناباد با اين همه آلودگيهاوگرد وخاک وگرمي هوا جذابيت کافي براي مهمانان نخواهد داشت.

خصوصاً درارتفاعات وقلل جنوب امامزاده کاخک .تا شاهد برگزاري همايشها وگردهائي درزمينهاي ورزشي نباشيم ومهمانهاي غير بومي به ريش مديران ودست اندرکاران نخندند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-3 # amir 1395-02-31 21:44
جالب اینکه رجبعلی لباف خانیکی تا همین چند وقت پیش به کلی حادث شدن 12 در منطقه رو رد میکرد و میگفت در کلات نادری اتفاق افتاد ،

الان یه هو 180 درجه تغییر موضع داده
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی