سال 94 در گناباد چه گذشت ؟
مهمترین رخدادهای گناباد در سال 1394

مردم شهرستان گناباد در حالی سال 1394 را پشت سر گذاشتند که علاوه بر تا ثیر پذیری از رخدادهای کلی مملکت ، شاهد رخدادهایی در سطح شهرستان نیز بودند .

 

 maidan-namaz

 

به گزارش صبح گناباد ، این شهر کهن در سال گذشته وقایع تلخ و شیرینی را پشت سر گذاشت و توانست در بسیاری از موارد خبر ساز شود که اهم این رخدادها به شرح زیر است :

 

1 - تحقق شعار مشارکت حداکثری در انتخابات مجلس دهم با مشارکت بیش از 93% واجدین شرایط

 

مردم شهرستان گناباد ، در انتخابات هفتم اسفند 94 با حضور پر شور در انتخابات توانستند حداقل در سطح استان خراسان رضوی رکورد دار شوند . در این انتخابات که 15 نامزد به رقابت پرداختند ، بیش از 70/000 نفر از واجدین شرایط رای دادن در پای صندوقهای اخذ آرا حاضر و با 19901 رای آقای مهندس حمید بنایی را به عنوان نماینده خویش برگزیدند .

 

به این ترتیب ، رکورد 93 درصدی از مشارکت در این حوزه انتخابیه رقم خورد که 25% از میانگین میزان مشارکت استان خراسان رضوی ( 68% ) بیشتر است .

 

براساس آمارهایی که تا کنون منتشر شده است ، بالترین میزان مشارکت از شهرستانهای خور و بیابانک با حدود 100% ، سواد کوه شمالی با 98/3 % شفت ( مازندران ) 96% و اردستان 94% گزارش شده است که شهرستان گناباد و بجستان نیز در همین رده قرار میگیرد .

 

این انتخابات اما حاشیه هایی نیز داشت که میتوان به نفوذ الگوی تبلیغات لیبرالیستی ( فردگرایی ، سرمایه سالاری و .... ) ، عدول از موازین اخلاقی و ..... اشاره کرد که انشاءالله در فرصت مناسب به تحلیل آن خواهیم پرداخت .

 

 2- حضور گسترده مردم در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن

 

مردم این شهرستان ، با حضور گسترده در مراسم راهپیمایی 22 بهمن که به نوعی به نماد تجدید پیمان مردم با میثاقی که با امام راحل بسته اند مبدل شده است ، یکبار دیگر بر اصئل و ارزشهای اسلامی تاکید کرده و با شعارهای کوبنده از مستکبرین عالم اعلام برائت کردند .

 

3- استفای فرماندار پس از 7 ماه

 

پس از بازنشستگی آقای محمد صفایی ، موسی الرضا صائمی فرد به سمت فرماندار جدید این شهرستان منصوب و در نخستین اظهار نظرهای خویش اعلام کرد که بدون برنامه به گناباد نیامده است . او در ابتدا گروهی از فعالان اجتماعی و فرهنگی گناباد را به سمت مشاورین خویش انتخاب کرد و طرحهای بنیادین خویش را برای تحول بنیادین در این شهرستان کلید زد .

 

صائمی اما در هشتم مردادماه 94 از سمت خویش استعفا داد . وی دلیل استعفای خویش را کسالت عنوان کرد ، اما تحلیلگران این توجیه را قابل پذیرش نمیدانند . پس از پذیرش استعفای ایشان ، محمد علی نبی پور در تاریخ ششم مهر ماه 94 از سوی استانداری خراسان رضوی به سمت فرماندار گناباد برگزیده و معرفی شد .

 

3 - برگزاری کنفرانس ملی برق و الکترونیک ایران در گناباد

 

هفتمین کنفرانس برق و الکترونیک ایران نیز در دیماه سال 94 توسط دانشگاه آزاد اسلامی گناباد برگزار شد . بر اساس گزارشات روابط عمومی این دانشگاه ، بیش از 1500 مقاله علمی به دبیرخانه این همایش رسید و در نهایت ، این کنفرانس با حضور شخصیتهای علمی کشوری و استانی برگزار شد .

 

4- کسب عنوان بهترین دانشمند جوان جهان توسط یک پژوهشگر گنابادی

 

دکتر هادی پرستار ، استاد دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف توانست در کنفرانس بین المللی کمومتریکس که پس از بیست و هفت سال از عمر این کنفرانس ، در آسیا ( کشور چین ) برگزار شد ، عنوان بهترین دانشمند جوان جهان در سال 2015 را به خود اختصاص دهد .

 

5- ادامه پیگیری ثبت جهانی قنات قصبه

 

پروژه ثبت جهانی قنات قصبه از سوی یونسکو ، بالاخره نتیجه داد و این پرونده پس از تکمیل مطالعات به سازمانهای ذیربط ارسال شد . هرچند این اقدام را میتوان یکی از بزرگترین پروژه های این شهرستان دانست که آثار مثبت محلی و ملی را به دنبال خواهد داشت ، اما حریم در نظر گرفته شده برای این پروژه که باعث ایجاد محدودیتهایی برای واحدهای کشاورزی و صنعتی شد ، اعتراضاتی را به دنبال داشت که با قول مساعد مسئولین برای تجدید نظر در حریمهای در نظر گرفته شده ، تا حدودی فروکش کرده است .

 

6 - ورشکستگی موسسه مالی و اعتباری میزان

 

پس از ورود دادستانی به پرونده پدیده شاندیز و شایع شدن خبر وام سنگین موسسه میزان به پدیده ، خروج سرمایه از این موسسه شروع شد و در روزهای پایانی سال 93 به اوج خود رسید . رسانه ها آغاز هجوم مردم به این موسسه را از یک شعبه آن موسسه در شهرستان گناباد اعلام کردند که به تدریج به سایر نقاط استان نیز تسری یافت ، تا آنجا که بانک مرکزی رسما انحلال این موسسه را اعلام و بانک صادرات مامور رتق و فتق امور مربوط به موسسه میزان شد .

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی