در آستانه شب یلدای ایرانی ،
بیایید شادیهای یلدایمان را قسمت کنیم

خانواده های تهیدستی هستند که برای تهیه ما یحتاج ضروری خود دچار مشکل هستند. گرانی قیمتها هم مزید بر علت است. اما مردم نوعدوست ایران ، امسال یلدایی دیگر رقم میزنند .

 yalda

 

به گزارش صبح گناباد ، شب یَلدا یا شب چلّه، یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود. یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز)تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود.


با نزدیک شدن به شب یلدا، تلویزیون تصاویر مسحورکننده ای از میوه ها و آجیلهای شب یلدا پخش می کند. سیلی از پیامکهای تبریک در تلفنهای همراه و شبکه های اجتماعی به راه می افتد. هتلهای مجلل و رستورانهای vip در تلاش برای جذب مشتری هستند. اصراف و چشم و هم چشمی در برگزاری این مراسم به اوج خود می رسد.

 


در این بین، نکته ای که از نظر اکثر ما دور می ماند، خانواده های تهیدستی هستند که برای تهیه ما یحتاج ضروری خود دچار مشکل هستند. گرانی قیمتها هم مزید بر علت است. در حال حاضر قیمت هر کیلو انار بین 1500 تا 4500 تومان، هندوانه 3000 تا 3500 تومان و هر کیلو آجیل متوسط بین 25000 تا 35000 تومان است. در سال جاری، حداقل هزینه برای شب یلدای یک خا نواده 4 نفره با در نظر گرفتن یک کیلو آجیل، یک سبد میوه و یک هندوانه، 110/000 تومان است (روزنامه خراسان- 28 آذرماه 94).

 

در همین شهر، خیلی ها در حسرت یک تکه هندوانه هم مانده اند و بسیاری از پدرها، شرمنده تر از شب های پیش، دیرتر از همیشه به خانه باز می گردند تا نه با بچه ها که با همسر خود هم روبه رو نشوند، آخر دست های خالی و جیب های خالی تر، بدجوری آدم را شرمنده می کند.

 


راه حل موجود، تقسیم شادیهایمان با محرومان است. نکته جالب اینکه در جامعه بیشتر غمها به اشتراک گذاشته می شود. همه روزه شاهد پیامکهای عمومی ناخواسته ای هستیم که از درگذشت تعدادی از همشهریان و دعوت به شرکت در مراسم ختم آنها، خبر می دهد. به ندرت پیامکی عمومی  دریافت می کنیم که یک شادی را با بقیه قسمت کند.

 


کارتون اسکروچ را همه ما دیده ایم. اردک پیر طماعی که فقط به پول و شمردن آن می اندیشد تا اینکه روح شریکش، او را به زمانهای گذشته، حال و آینده می برد. در گذشته بخاطر پول از عشقش می گذرد. در زمان حال کارمند خود را به خاطر اینکه برای گرم کردن فرزندان خودش، چند تیکه زغال بیشتر استفاده کرده ، مورد آزار قرار می دهد و در آینده بخاطر کردارش به دوزخ می افتد.

 


ما ایرانیان، همانند اسکروچ نیستیم. مردمی هستیم با دلهایی دریایی و بخشنده همانند خورشید. در کوچه پس کوچه های شهر، مردمانی را می بینیم که بین همسایه ها، همکاران، اقوام و دوستان خود گروه هایی تشکیل داده اند. با جمع آوری پول از افراد خیر، اقدام به خرید میوه و بسته بندی و توزیع آن بین افراد نیازمند می کنند تا همه در شادی شب یلدا شریک باشیم.

 


نظر به روی تو هر بامداد نوروزیست     شب فراق تو هر شب که هست یلدائیست


پیشاپیش یلدایتان مبارک باد


یداله پدرام

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی