وقتي كه حقوق شهروندان پايمال ميشود / مجيد دانايي
سايه سنگين خودروهاي سنگين بر سر مردم گناباد

پارک خودروهای سنگین در معابر گناباد سبب شده علاوه بر وارد شدن خسارت به تأسیسات شهری، آرامش شهروندان گنابادی هم بر هم بخورد.

kamion

 

به گزارش صبح گناباد ، پارک طولانی خودروهای سنگین در معابر و شهرکهای گناباد حقوق عموم مردم را زیر پا گذاشته است ، اين عمل سبب شده علاوه بر وارد شدن خسارت به تأسیسات شهری، آرامش شهروندان گنابادی هم بر هم بخورد. ساکنان شهرکها به خصوص ساکنین بلوار سلمان فارسی 21 خیابان آموزش و فاز 3 فرهنگیان از مسئولان مربوطه در شهرستان مصرانه می خواهند برای رهایی از این معضل، اقدامی کارساز انجام دهند.

 


پارک بی ضابطه خودروهای سنگین

 


متأسفانه رانندگان خودروهای سنگین فقط راحتی و آسایش خود را مدنظر قرار می دهند و در هر منطقه ای که تمایل داشته باشند خودروی خود را بی ضابطه پارک می کنند. پارک خودروهای سنگین در معابر عمومی به خصوص مقابل مراکز آموزشی، بیمارستان ها و مراکز درمانی از سوی تعدادی از رانندگان موجبات سلب آسایش و آرامش ساکنین را رقم زده است. رانندگان خودروهای سنگین به راحتی حقوق عموم مردم را زیر پا می گذارند بدون آن که برخوردی از سوی مسئولان مربوطه و نیروی محترم انتظامی با آن ها انجام شود.

 


 برخورد قاطع نبوده است

 


رانندگان خودروهای سنگین، خودروهای خود را در معابر شهری و دورتر از منازل خود پارک و صبح زود نسبت به روشن کردن خودروی خود اقدام می کنند و با ایجاد آلودگی صوتی و از آنهم بدتر بوی دود گازوئیل  باعث بر هم خوردن آرامش شهروندان می شوند.مضافا به اینکه اکثر شهروندان در صحن حیاط خود به استراحت مشغولند این صدای نابهنجار و دود غلیظ خارج شده از اگزوز واقعا آزار دهنده و زجر آور است.

 

متاسفانه تاکنون برخورد قاطعی با رانندگان متخلف خودروهای سنگین برای پارک غیرمجاز از سوی نیروی محترم انتظامی انجام نشده است.مسئولان مربوطه باید با متخلفان برخورد جدی کنند تا آنها دیگر فرصت تجاوز به حقوق شهروندی مردم را نیابند. در ورودی های شهر، بلوار سلمان فارسی ،مالک اشتر فاز سه فرهنگیان خیابان آموزش ،آموزشگاه سما و صمدی و.....در جای جای شهر شاهد پارک خودروهای سنگین هستیم.

 

ساکنان خیابان های اطراف مدارس، مراکز درمانی و آموزشی نسبت به دیگر خیابان ها بیشتر با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

 


 آسیب به تأسیسات شهری

 


پارک خودروهای سنگین ضمن سلب آسایش و آرامش خانواده ها، به امکانات شهری در حوزه تأسیسات نیز آسیب می‌زند.جریمه های مقطعی از سوی نیروی محترم انتظامی هم پاسخگوی برطرف شدن این مشکل نیست و مسئولان باید راه حل جدی بیندیشند. آرامش شهروندان ارزشمندترین سرمایه انسانی است که باید مورد احترام قرار گیرد.
پارک خودروهای سنگین در معابر ممنوع است

 


شرکت های ساماندهی حمل و نقل بار و کالا وظیفه اصلی استقرار خودروهای تحت پوشش خویش را دارند.عبور و مرور و پارک خودروهای سنگین در معابر شهری ممنوع است، پلیس محترم راهنمایی و رانندگی باید با متخلفان در این بخش به طور جدی برخورد کند.

 

پارک خودروهای سنگین به تأسیسات زیربنایی آسیب می زند، آلودگی صوتی، آلودگی هوا، افزایش حوادث ترافیکی و ترافیک سنگین از دیگر مشکلاتی است که به واسطه پارک خودروهای سنگین در شهر، حقوق مردم را هدف قرار می دهد. جلوگیری از تردد خودروهای سنگین در داخل شهرکها می تواند از راهکارهای عملی برای رفع این معضل باشد.پسندیده آن است که خودروهای سنگین در پارکینگ شرکت های حمل و نقل بار و کالا استقرار یابند.
حقوقی که زیر پا گذاشته می شود

 


رفت و آمد خودروهای سنگین در شهر ضمن زیر پا گذاشتن حقوق مردم، به تأسیسات شهری به دلیل سنگینی خودرو آسیب جدی می زند، زیرا تأسیسات شهری برای تردد خودروهای سبک و نیمه سنگین آماده شده است. برای حل این معضل، باید فکر اساسی کرد زیرا خودروهای سنگین از مسیرهای موازی شهری(کمربندی ها) وارد شهر می‌شوند و در نقاط نزدیک به محل سکونت خود استقرار می یابند.

 

البته مخاطب این مقاله رانندگانی هستند که نسبت به حقوق شهروندان هیچگونه ارزش و احترامی قائل نیستند و گرنه هستند رانندگان خدوم و زحمتکشی که با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و احترام به حقوق شهروندان چنان شخصیت با وقاری از خود بجا گذاشته اند که واقعا شایسته تقدیر و تشکر هستند و این قشر از رانندگان بدانند این رفتار های خوب و پسندیده از دید شهروندان بدور نمی مانندو همیشه در قلب مردم و قابل احترام و شایسته تقدیرند.

 

به امید روزی که همه ما شهروندان قانون مدارو ملتزم به رعایت حقوق متقابل یکدیگر باشیم.

 

 

                                                                       مجید دانائی

 

نظرات   

 
+2 # شاهدماجرا 1394-02-24 14:01
درشهرستان گناباد اين تخلفات راننگي موجب جريمه مي شود
1) نبستن کمربند
2)نبستن کمر بند
3) نبستن کمر بند
واما حدود پنجاه تاتخلف ديگر از هرنوع جريمه ويا تذکر معاف هستند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی