كسب عنوان بهترين دانشمند جوان 2015 جهان توسط يك جوان گنابادي+عكس

به گزارش صبح گناباد ، دکتر هادی پرستار شهری استادیار دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف موفق به دریافت جایزه بهترین دانشمند جوان سال 2015 در زمینه کمومتریکس شد.

 

parastar

حاصل شش سال تلاش علمي مهندس شرفي منتشر شد (2)

نخستين كتاب آقاي مهندس مرتضي شرفي با عنوان MATLAB  در مهندسي برق پس از شش سال تلاش علمي به رشته تحرير در آمد .

 sharafi2

آشنایی با پژوهشگر جوان گنابادی

imageddsشهرستان گناباد وتوابع ازنظر علمی وفرهنگی ، جزءشهرستانهای برتر کشور محسوب می شود که تاکنون اساتید، متفکران ونخبگان زیادی را دردامن خود پرورده وبه جامعه تقدیم کرده است ولی متاسفانه این نخبگان ، آنگونه که باید وشاید به جامعه معرفی نشده اند. دکترمحمدعلی نوروزیان از جمله این نخبگان است که علیرغم دست وپنجه نرم کردن با مشکلات عدیده اقتصادی،و...توانسته است درجامعه علمی ایران وجهان بدرخشد.بهتر است بیوگرافی این استاد جوان کاخکی را به قلم خودشان مطالعه فرمایید

بیو گرافی پروفسور نوری دلویی

5948 0پروفسور محمدرضا نوري دلويي استاد پايه 37 دانشگاه علوم پزشكي تهران، در بيستم بهمن سال 1328 در يكي از روستاهاي گناباد به نام «دلويي» و در خانواده يي كشاورز چشم به جهان گشود. پس از اتمام تحصيلات ابتدايي و متوسطه ، در مقطع ليسانس زيست شناسي وارد دانشگاه تهران شد.

جوان گنابادی بر سکوی نخست کنکور کارشناسی ارشد

aaرسول علی اکبری دانشجوی پرتلاش گنابادی توانست رتبه نخست کنکور کارشناسی ارشد زبان وادبیات انگلیسی امسال ایران را به خود اختصاص دهد . وی تا کنون چندین مقاله علمی در ژورنالهای مختلف به چاپ رسانده و در المپیاد ادبی نیز موفق شده است مدال نقره بدست آورد

زندگانی محمد پروین گنابادی

 

 

imazges

پروینِ گُنابادی ، محمد ، نویسنده ، محقق و مترجم معاصر. به سال ۱۲۸۲ش در قصبة کاخک گناباد به دنیا آمد. خاندان وی از روحانیان منطقة گناباد و فردوس بودند. پدرش عباس ملقب به شمس الذاکرین فرزند ملاّ امیر بود. از روزگار صفویان تا دوران این ملاّ امیر، دو تن به نام ملاّ امیر از نیاکان پدری وی بودند که نخستین آنان در دورة صفویان برادر فاضل خان ، مؤسس مدرسة فاضل خان * مشهد، بود (پروین گنابادی ، ۱۳۵۳ ش الف ، ص ۷۷۰).

پروین در هفت سالگی به مکتبخانه رفت . پس از آنکه تحصیلات مکتبخانه را در کاخک به پایان رسانید، نزد پدرش قسمتی از مقدمات علوم قدیم را فرا گرفت و حدود دو سال در مدرسة حبیبیة فردوس و مدرسة قدیم قاین تحصیل کرد. در پانزده سالگی به مشهد رفت . در مدرسة فاضل خان و سپس مدرسة نواب ادبیات عرب آموخت (همان ، ص ۷۷۱؛ «محمد پروین گنابادی : معلم و دانشمندی نمونه »، ص ۲۶۳) و در زمرة شاگردان خصوصی ادیب نیشابوری * درآمد ( جشن نامة محمد پروین گنابادی ، ص هشت ). ادیب نیشابوری در درس خصوصی خود شاگردانی را می پذیرفت که ذوق شاعری داشتند. پروین اشعارش را برای ادیب خواند، ادیب او را پذیرفت ، اما از تخلّص وی ، فانی ، خوشش نیامد و به او پیشنهاد کرد که نام ستاره ای را انتخاب کند. او هم «پروین » را برگزید که بعداً نام خانوادگی او شد و کلمة گنابادی را به سبب علاقه به زادگاه خود بر آن افزود (پروین گنابادی ، ۱۳۵۲ ش ، ص ۲ـ۳؛ همو، ۱۳۵۳ش الف ، ص ۷۷۰). پروین در درس خصوصی ادیب مهمترین آثار ادبیات عربی و فارسی ، و همچنین عروض را فرا گرفت . در همین زمان با ایرج میرزا ملاقات کرد (پروین گنابادی ،۱۳۵۳ش ب ، ص ۱۶۵ـ۱۶۶؛ همو، ۱۳۵۲ ش ، ص ۱۵). او در درس منظومه اغلب به محضر حاج فاضل و آقابزرگ حکیم که از استادانِ بنام در فلسفه و حکمت قدیم بودند، می رفت (پروین گنابادی ، ۱۳۵۳ ش الف ، ص ۷۷۱). در بیست سالگی تنگی معیشت او را به تدریس در دبستان دولتی احمدی مشهد کشاند و پس از چهار سال در دبیرستان شاهرضا به سمت دبیری ادبیات برگزیده شد (همانجا). در ۲۶سالگی ازدواج کرد (پروین گنابادی ، ۱۳۵۲ ش ، ص ۱۴) و از ۱۳۱۷ش به بعد علاوه بر تدریس در دبیرستانها در ادارة تحقیق اوقاف و بازرسی فنی مدارس مشهد نیز خدمت می کرد. در ۱۳۲۲ش ریاست دانشسرای دختران مشهد را بر عهده گرفت و در اواخر همان سال به نمایندگی مجلس شورای ملی از سبزوار انتخاب شد. پس از پایان دورة مجلس از سیاست کناره گرفت و در وزارت فرهنگ مشغول به کار شد.

Parvin G Tarikhema.ir 1 زندگانی محمد پروین گنابادی   | عکس تصاویر تاریخ باستان تمدن عکسهای ماندگار چهره مشاهیر تاریخ جهان

در اوایل ۱۳۲۸ش که به علت فعالیتهای سیاسی گذشته بیکار شده بود، به پایمردی استاد مدرس رضوی ، با علی اکبر دهخدا آشنایی یافت و پس از چندی ، از همکاران نزدیک دهخدا در تدوین لغتنامه شد (پروین گنابادی ،۱۳۵۳ ش الف ، ص ۷۷۱ـ ۷۷۳). او در دو سال ، نزدیک به یک میلیون یادداشت از متنهای مهم استخراج کرد و لغات محلی گناباد و مشهد را از یادداشتهای خود بر آن افزود (پروین گنابادی ، ۱۳۵۲ ش ، ص ۸). علاوه بر تنظیم حرف «ذ» با همکاری دهخدا و حرف «غ » با همکاری شهاب فردوس حرف «ط » و بخشی از حرف «الف » (الف س ـ الف ص ) را به عهده داشت و برای حرف «ی » که قرار بود آن را تنظیم کند، مآخذ و برگه های بسیاری فراهم آورد و در ضمن ترجمة مقدمة ابن خلدون ، برخی از اعلام آن را برای لغتنامه یادداشت برداری کرد. وی از ۱۳۴۵ش تا واپسین دم عمر عضو هیئت مقابلة لغتنامه بود (پروین گنابادی ، ۱۳۵۳ ش الف ، ص ۷۷۴ـ ۷۷۵).

پروین در اواخر ۱۳۲۸ش ضمن همکاری با لغتنامة دهخدا به بررسی کتابها از جهت اصالت محتوی و درستی نگارش در وزارت آموزش و پرورش پرداخت (همان ، ص ۷۷۵) و مدت دوازده سال ویراستاری زبانی کتابهای دانشکده های علمی (پزشکی ، فنی ، علوم ) دانشگاه تهران به عهدة وی بود (همانجا). از اواخر دهة چهل تا پایان عمر با بنیاد فرهنگ ایران در زمینة تدوین فرهنگ تاریخی زبان فارسی همکاری داشت . سالها در بخش زبانهای خارجی دانشکدة ادبیات دانشگاه تهران ، مدرسة عالی آمار، دانشسرای تربیت معلم و دورة فوق لیسانس پژوهشکده فرهنگ ایران به تدریس مشغول بود (همان ، ص ۷۷۵ـ۷۷۶). در هفتادمین سال تولدش ، دوستان و شاگردان وی به پاس پنجاه سال خدمات فرهنگی استاد مجموعه ای ، با عنوان جشن نامة پروین گنابادی ، به وی اهدا کردند. در تاریخ ششم مهر ۱۳۵۵، شورای دانشگاه تهران به پاس خدمات ارزندة او در زمینة شناسایی و شناساندن متفکران ایرانی و اسلامی به وی دکترای افتخاری در رشتة الهیّات و معارف اسلامی اهدا کرد.

فهرست آثار پروین گنابادی بدین قرار است : ترجمة روح تربیت گوستاو لوبون (روزنامة صاعقة شرق مشهد، ۱۳۰۶ش )؛ راهنمای مطالعه (۱۳۱۳ش )؛ اندیشه ها (۱۳۱۳ش )؛ سخن نامه (۱۳۱۵ش )؛ فن مناظره (روزنامة آزادی مشهد، ۱۳۱۵ش )؛ دسته گل سوسن (۱۳۱۶ش )؛ پرورش اراده (۱۳۱۷ش )؛ شیوة نگارش (۱۳۱۷ش )؛ هفت خوان رستم (۱۳۱۹ش )؛ دستور زبان فارسی و خودآموز املاء و انشاء ، در سه جلد (۱۳۳۲ش )؛ ترجمة مقدمة ابن خلدون (۱۳۳۶ش )؛ تصحیح مجدد تاریخ بلعمی مصحِّح ملک الشعرا (۱۳۴۱ش )؛ قواعد کلی عربی با همکاری یدالله شکری (۱۳۵۲ ش )؛ بازیهای محلی (۱۳۵۵ش )؛ تدوین بعضی کتابهای درسی دانشکدة مکاتبه ای دانشگاه سپاهیان انقلاب و نشر بیش از سیصد مقاله در نشریات تهران و خراسان که تعدادی از آنها با نام گزینة مقاله ها در ۱۳۵۶ش به چاپ رسیده است .

MohammadParvinGonabadi s h زندگانی محمد پروین گنابادی   | عکس تصاویر تاریخ باستان تمدن عکسهای ماندگار چهره مشاهیر تاریخ جهان

از آثار پروین ، ترجمة عالمانة او از مقدمة ابن خلدون شهرتی خاص دارد. وی در نثر شیوه ای خاص خود داشت و با وجود تبحّر در ادب تازی از به کاربردن ترکیبات عربی پرهیز می کرد ( جشن نامة محمد پروین گنابادی ، ص هشت ـ نه ). در بین دست نوشته هایی که از پروین باقی مانده است ، حجم بسیار زیادی به شعر اختصاص دارد، هر چند که خود راضی به اشتهار در شعر نبود. اما در نخستین کنگرة نویسندگان ایران در ۱۳۲۵ش از سبک و شیوة شاعری او سخن به میان آمده است (کنگرة نویسندگان ایران ، ص ۳۵،۳۷). پروین در سالهای پایانی عمر خود در بستر بیماری تا آخرین روزها از کار علمی دست نکشید و سرانجام در روز چهارشنبه اول شهریور ۱۳۵۷ دیده از جهان فروبست .

منابع :

علاوه بر اطلاعات شخصی مؤلف ؛ محمد پروین گنابادی ، «پروین گنابادی : خادم زبان و ادب فارسی » (مصاحبه )، کتاب امروز (بهار
۱۳۵۲ ش )؛ همو، «محمد پروین گنابادی » (زندگی نامة خودنوشت )، راهنمای کتاب ، سال ۱۷، ش ۱۰ـ۱۲ (دی ـ اسفند ۱۳۵۳ الف )؛ همو، «مدارس قدیم مشهد و شیوة تدریس آنها»، سخن ، دورة ۲۴، ش ۲ (بهمن ۱۳۵۳ ب )؛ جشن نامة محمدپروین گنابادی : سی ودوگفتار در ایران شناسی ، به پاس پنجاه سال خدمات فرهنگی ، چاپ محسن ابوالقاسمی و محمد روشن ، تهران ۱۳۵۴ ش ؛ کنگرة نویسندگان ایران (نخستین : ۱۳۲۵: تهران )، نخستین کنگرة نویسندگان ایران ، تهران ۱۳۲۶ ش ؛ «محمد پروین گنابادی : معلم و دانشمندی نمونه »، آموزش و پرورش ، دوره ۴۱، ش ۵ (۱۳۵۰ ش ).
پژوهش از : بهرام پروین

 

 مترجم, محقق, محمد پروین, محمد گنابادی, نویسنده, پروین گنابادی

منبع : تاریخ ما

شمس الدین محمد کاخکی کیست ؟

imagessامیر تیمور قصد آذربایجان کرد وسه نفرفاضل هنرمند را که ندیم میرانشاه بودند،همچون مولانا محمد کاخکی  را که ذوفنون بود و در علم هیئت و نجوم وعلوم غریبه وقوف داشته و مولانا قطب الدین نایی و عبدالمومن گوینده که هرسه فاضل بودند ، حکم کشتن داد (802 قمری مصادف با759شمسی)

محمد برادران هنرمند ناشناخته

به نام خدا محمد برادران، متولد قوژد گناباد سال 1337، مسئول انجمن سینمای جوان گناباد و فیلمساز کوتاه در سال 1373 در حالی که انجمن سینمای جوان گناباد به خاطر نداشتن معاون و مربی فیلمسازی به حالت نیمه تعطیل درآمده بود بنده مسئولیت معاونت انجمن را به عهده گرفتم و با دعوت از هنرمندان عضو انجمن و به کارگیری شیوه های جدید تبلیغاتی در همان سال جهت دوره فیلمسازی 160 نفر ثبت نام کردند که این آمار در انجمن گناباد بی سابقه بوده و حاصل این تلاشها کسب جوایز بیشمار در سطح استانی کشور و بین المللی توسط فیلمسازان جوان گنابادی بود و به لطف خداوند این روند همچنان ادامه دارد.

سید جواد عظیمی کاخکی